Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń
Firma ogrodnicza Toruń
15 sierpnia, 2019
Dekoracje weselne - swietlne kwiatowe balonowe - dekorowanie sal kosciolow samochodow
Dekoracje weselne kościołów
28 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg jest wykonywany, gdy nie ma sposobności powtórzenia leczenia kanałowego lub kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu nie uległy. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego objawami mogą być dokuczliwe bóle, nasilające się podczas nagryzania. Wtóruje im opuchlizna polika, obecność uwypukleń na dziąśle oraz w niektórych przypadkach nawet gorączka. Do zapalenia dochodzi w wyniku reakcji organizmu na bakterie, które znajdują się w kanale korzeniowym. Resekcja dokładnie oczyszcza kanał, poprzez usunięcie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny w pierwszej części podaje znieczulenie miejscowe, co oznacza, że zabieg jest całkowicie bezbolesny. Nieprzyjemność i lekkie bóle pojawiają się dopiero później, w wyniku gojenia się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w okolicy korzenia. Pozwala to na odsłonięcie kości i zlikwidowanie zakażonej albo zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Dodatkowo dla uszczelnienia, kanał jest wypełniany stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, uzupełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny powleka to miejsce specjalną membraną. Po operacji zalecane jest stosowanie zimnych okładów i spożywanie zimnych posiłków i napojów, najlepiej o rzadkiej konsystencji, aby nie wywołać krwawienia. Należy się również stosować do zaleceń i przyjmować wszystkie leki w określonych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To popularny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Wykonuje się go, kiedy zęby mądrości sprawiają problemy lub zapobiegawczo za zgodą stomatologa chirurgicznego. Ósemki pojawiają się w okolicach dwudziestego roku życia. Zdarza się, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, ponieważ ich wyżynanie kojarzy się z dotkliwym bólem. Problem pojawia się jednak dopiero, kiedy zęby te wyżynają się krzywo albo jeśli brakuje dla nich miejsca. W takich przypadkach pacjenci kierowani są na zabieg ekstrakcji. Dodatkowym czynnikiem może być ich niewłaściwe osadzenie w jamie ustnej, które skutkuje niedokładnym czyszczeniem, a ono może doprowadzić do razwoju próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, kiedy jest podejrzenie, że ząb będzie stwarzał problemy w przyszłości. Dobrym wiekiem na ekstrakcję ósemek są okolice dwudziestego roku życia, ponieważ organizm jest wciąż w najlepszym stanie psychicznym i fizycznym. W tym wieku kości są już całkowicie rozwinięte i organizm szybciej wraca do formy. Niegdyś zęby mądrości były człowiekowi niezbędne, jednak współcześnie spożywany pokarm uległ zmianie wraz z czasem i tak naprawdę są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu

Ekstrakcja wciąż wywołuje wśród pacjentów lęk, jednak dzięki postępowi technologii stomatologicznej nie ma powodu do obaw. W celu zniwelowania bólu, chirurg stomatologiczny używa znieczulenie miejscowe, dzięki temu ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet kiedy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Niezależnie od tego, w jakich warunkach utracono zęby, dobrze jest zdecydować się na wszczepienie implantu zęba. Jest to potrzebne do przywrócenia poprawnego stanu szczęki. Bez odpowiedniego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant wiernie zastępuje zęby naturalne. Za pomocą tytanowego korzenia zachowuje wszelkie poprawności w jamie ustnej i jest całkowicie przyjmowany przez organizm. Implant nie tylko zachowawczo odwzorowuje ząb, ale też wyglądem do złudzenia go przypomina. Nakładka porcelanowa potrafi doskonale wpasować się kolorem w pozostałe zęby. Dodatkowo implantem stomatologicznym można wymienić nie kilka zębów. W odróżnieniu od protez ruchomych, implanty zachowują się dokładnie tak samo, jak zęby naturalne. Dyskomfort towarzyszy jedynie niedługo po zabiegu szczepienia implantu.

Jak wygląda zabieg szczepienia implantu.

W pierwszej fazie odbywają się pełne konsultacje z chirurgiem stomatologiem, ze względu na to, że każda żuchwa ma swoje własne zapotrzebowanie. Ważne jest, aby właściwie dobrać implant zębowy, z tego powodu, że musi współpracować z otaczającymi go tkankami i kośćmi. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ przeprowadza się go przy znieczuleniu miejscowym oraz trwa zaledwie 30 minut. Implant zębowy jest zrobiony z dwóch części: korzenia, który jest wszczepiany do kości i porcelanowej nakładki lub innego materiału, który przypomina kolorem i kształtem naturalny ząb.

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg może być wykonywany zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest głownie na zębach górnych. Działa na zasadzie przedłużenia ich, co daje efekt równego, idealnego uśmiechu. Może być to potrzebne do nałożenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu większej części korony zęba, co ułatwia walkę z próchnicą. Zęby sprawiają wrażenie dłuższych, dzięki zmniejszczniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też tworzeniu się nowych chorób, dzięki większej powierzchni do czyszczenia. Zabiegu nie trzeba ponawiać, jest jednorazowy, a efekt utrzymuje się na stałe. Pacjenci zwykle decydują się na ten zabieg, dlatego że skutkuje to równym, pięknym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatolog wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie uzupełnia wszelkie braki w zębie za pomocą korony porcelanowej albo podtrzymania wypełnienia. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Pomimo tego, że nie jest to zawiła czynność, wciąż jest to zabieg chirurgiczny, z którego mogą wynikać powikłania. Chirurg stomatologiczny daje wszelkie wskazówki dotyczące dbania o zęby, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Zaleca się spożywać płynne lub miękkie pokarmy i korzystać z okładów z lodu. Ponadto chirurg stomatlologiczny przypisze receptę na leki uśmierzające ból.

Plastyka dziąseł

Nie każdy rodzi się z idealnym uśmiechem, bywa też tak, że dziąsła przesadnie przykryły zęby i to je głównie widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich opuchnięcia po różnych zabiegach stomatologicznych, jednak powodów jest więcej, należą do nich też np. zła higiena jamy ustnej, a także bruksizm. Jednak wszyscy marzą o tym, żeby podczas uśmiechania się ukazywały się zęby, zamiast różowych dziąseł. Jest na to jeden sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona jedynie estetyce, jest też stosowana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Dzięki odsłonięciu dziąseł możliwe jest jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Dzięki znieczuleniu miejscowemu, zabieg jest bezbolesny. Chirurg stomatologiczny wycina zbędną część dziąseł. W następnej kolejności plastyka brzegu kości, pozwala zachować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu absolutnie ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Pacjent powinien unikać szczotkowania zębów, z powodu ryzyka wystąpienia silnego bólu, przez naruszenie gojącego się miejsca. Dla zminimalizowania opuchlizny można stosować specjalne płukanki ziołowe. Dalsze działania ukierunkują wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na prawidłową troskę o higienę po zabiegu i podpowie jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów, którym zajmuje się chirurg stomatologiczny. Jest potrzebny, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne drogi leczenia nie skutkują. Lekarz musi dogłębnie sprawdzić w jakiej kondycji są korzenie i wtedy może uznać konieczność ich usunięcia. W ten sposób blokuje się postęp choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który przebił się powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wystawać bardziej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Jest to konieczne, ponieważ aby dotrzeć do korzenia, chirurg stomatologiczny musi naciąć dziąsło, by je otworzyć. Zdaża się, że korzenie są ze sobą połączone, wtedy konieczne jest użycie piły by je rozłączyć. Bywa tez tak, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko uwarunkowane stopniem rozwinięcia choroby i połączenia korzeni oraz ułatwionego lub utrudnionego do nich dostępu. W szczególnych wypadkach zabieg ten wykonuje się pod narkozą, choć dochodzi do tego tylko w odpowiednio wyposażonych klinikach i alarmowych sytuacjach. Po usunięciu korzenia zęba w ciągu najbliższych dwóch godzin trzeba wstrzymać się od spożywania posiłków i aplikować zimne okłady. Rana narażona jest wtedy na wszelkiego rodzaju zakażenia , dlatego pacjent, w razie potrzeby, dostaje specjalne antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie widać go z zewnątrz, dlatego że znajduje się pod błoną śluzową dziąsła. Utkwił w tkance kostnej lub w żuchwie. Brak miejsca jest najczęściej przyczyną zbyt ciasnego uzębienia, albo, jak w przypadku ósemek po prostu się nie zmieścił. Pomimo tego, że nie jest widoczny, może przyczyniać się do dolegliwości bólowych oraz groźnych, patologicznych przekształceń w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, czy stłoczenie zębów siecznych. Oczywiście można temu zapobiec, jeśli taki ząb w odpowiednim momencie zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość skomplikowany i może wiązać się z wieloma powikłaniami. Na samym początku należy odkryć zablokowany ząb z kości, później przeciąć tkanki tak, aby ryzykować krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Po usunięciu zęba zatrzymywana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu wymagane jest spożywanie tylko rozmiękłych posiłków i rezygnacja z gorących potraw. Pacjent otrzymuje receptę na leki przeciwbólowe i antybiotyki strzegące przed zakażeniem. Zabieg ten jest związany z ryzykiem ukazania się powikłań, a jednym z nich jest uszkodzenie koron i korzeni zębów sąsiadujących. Może to prowadzić do ich obumierania. W zależności od położenia, może też oznaczać np. ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej, w trakcie ekstrakcji trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Ten zabieg najczęściej dotyczy dzieci, wskazaniami do jego realizacji mogą być problemy z wymową, wysunięciem języka na brodę lub jego uniesieniem, utrudnienie przy przystępowaniu do ćwiczeń logopedycznych, a czasami pojawia się też nadmierne ślinienie. Na podane czynniki mogą wpływać wędzidełka, których jest aż pięć w jamie ustnej. Zwykle te problemy są wyłapywane przez logopedę, to on znajduje nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeśli ich powodem jest wędzidełko, nie może on pomóc dziecku, ze względu na to wysyła pacjenta do chirurga stomatologa, który operacyjnie podetnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast pomoże on w zapobiegnięciu tworzenia twardych blizn, nawet osobom, które nie doświadczyły problemu z niepoprawną wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie zniechęca dzieci do chirurga stomatologicznego. Pomimo tego, że odbywa się bez znieczulenia, jest bezbolesny. Krwawienie jest tak naprawdę niewielkie, a zabieg szybki i prosty. Dodatkowo nie wpływa on praktycznie na jakość życia codziennego i nie zostawia dzieciom niechcianych wspomnień. Jeśli któraś ze wspomnianych wyżej nieprawidłowości doskwiera osobie dorosłej, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Można go przeporadzić w każdym wieku, nieważne, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne wbrew pozorom są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie wolno ich zaniedbywać, gdyż próchnica może zagrażać także ich następcom. Ważne jest też, by nie usuwać ich zbyt wcześnie. Do usunięcia są dobre w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, wykształci 3/4 swojego korzenia. W takiej sytuacji mleczak nazywany jest zębem przetrwałym, dlatego że zbyt długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wyleci w tym czasie samodzielnie należy udać się do chirurga stomatologicznego, który oceni, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Pozostanie zęba przetrwałego w jamie ustnej może być przyczyną zapaleń albo przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też doprowadzić do zmiany toru dla wyżynającego się zęba stałego, a to może wywołać krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najpowszechniejsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do innych należy konieczność ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które doprowadziły do rozwinięcia się próchnicy w stadium, które nie nadaje się do leczenia. Może to skutkować problemami w trakcie rozwijania się zębów stałych. Należy pamiętać, że ekstrakcja zęba we wszystkich przypadkach powinna być ostatecznym rozwiązaniem. Współczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego trzeba konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.

Usunięcie zęba stałego

Współczesna technologia umożliwia nam liczne możliwości leczenia zębów. Zdarza się jednak jest już na to za późno. Wtedy ostateczną metodą na uratowanie zdrowych zębów jest usunięcie chorego. Zapobiega to rozpowszechnianiu się próchnicy oraz innych chorób w jamie ustnej. W ten sposób robi się też przestrzeń dla pozostałych zębów, jeśli rosną zbyt ciasno. Bywa to konieczne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Kiedyś był to bardzo popularny zabieg, jednak obecnie technologia stomatologiczna stosuje się go w wyjątkowych przypadkach. Zwykle najpierw są podjęte wszelkie kroki służące leczeniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew pozorom sam zabieg nie jest tak straszny, jakby się wydawało. Chirurg stomatologiczny w pierwszej kolejności aplikuje znieczulenie miejscowe, co nie odbiera całkowitego czucia, a zabieg odbywa się bez bólu. W dalszym ciągu odrywa więzadło okrężne otaczające ząb. Następną fazą jest zwichnięcie zęba tak, by zostały przerwane włókna ozębnej, a ząb odłączył się od kości. Jeśli mamy do czynienia z większą ilością korzeni, czasami konieczne jest pocięcie zęba na kilka osobnych części, by uprościć wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny starannie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w szczególnych przypadkach umieszcza szwy. Ból można odczuwać jeszcze przez kilka dni po zabiegu, ze względu na głębokość rany.