Jak spać bez bólu szyi i głowy poduszka anatomiczna ortopedyczna do spania
Poduszki ortopedyczne – jak wybrać
15 lutego, 2019
Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?
23 marca, 2019

JAK DBAĆ O STOPY – Haluksy

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo

Stopy są ciężkie w pielęgnacji. To kończyny, na których dźwigany jest cała masa naszego ciała. Nierzadko nie pamiętamy o prawidłowiej pielęgnacji stóp. Wynikiem tych pominięć z reguły są takie dolegliwości jak m. in.: haluksy, odciski a nawet infekcje grzybicze. Jak zatem dbać o stopy? Poniżej proponujemy kilka skutecznych metod.

KĄPIELE SOLNE

Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli nie tylko ogranicza obrzęki, ale też zmiękcza naskórek. Kąpiele rekomendowane są w szczególności kobietom, które zmuszone są codziennie nosić obuwie na obcasach. Wysokie obcasy męczą na stopy, dlatego trzeba dbać o ich dobrą regenerację. Kąpiele solne to nie tylko odprężenie ale także pomoc w pielęgnacji skóry stóp. Do wody można też dodać różne preparaty o działaniu nawilżającym, przeciwbakteryjnym np. różnego rodzaju olejki. Działanie przeciwzapalne ma olejek herbaciany. Przeciwbakteryjnie działa też lawenda.

WYGŁADZANIE

Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji skóry stóp jest częste ścieranie zrogowaciałego naskórka. Nie należy do tego stosować pumeksu. Dlaczego pumeks jest niebezpieczny? Ponieważ ze względu na swoją specyficzną porowatą strukturę sprzyja mnożeniu się bakterii. Jeśli upieramy się na wykorzystywanie pumeksu, pamiętajmy o tym, żeby po jednorazowym wykorzystaniu wylądował w koszu na śmieci. Bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnej tarki- można ją dokładnie wyczyścić i użyć ponownie. W sklepach znajdziemy też bardzo dużo specjalistycznych kosmetyków złuszczających, które zawierają oleje, które w prosty sposób radzą sobie ze zrogowaceniami.

NAWILŻANIE STÓP

Skóra stóp jest dosyć problematyczna głownie dlatego że zawiera znikomą ilość gruczołów łojowych. Przez to szybko ulega przesuszeniom. Nawilżanie to najbardziej istotny element dbałości o skórę stóp. Kremy nawilżające trzeba stosować codziennie. Odbuduje to warstwę lipidową i zadziała zmiękczająco na skórę stóp. Dla silnie zrogowaciałej skóry warto zastosować maskach nawilżających: stosuje się je na noc, żeby rano cieszyć się perfekcyjnie gładkie stopy.

PIĘKNE PAZNOKCIE

Pielęgnowanie stóp to nie tylko troska o gładką skórę. Należy zadbać także o paznokcie. Systematyczne skracanie paznokci to niezbędny zabieg. Oprócz obcinania ważne jest też odpowiednie piłowanie. Nie należy obcinać paznokci zbyt krótko, bo mogą boleśnie wrastać w palce. Kolejnym krokiem do zadbanych stóp jest też opiłowanie rogów paznokci.

JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE PROBLEMY Z PIELĘGNACJĄ STÓP

PĘKAJĄCE PIĘTY

Nadmierne przesuszanie skóry to najczęściej efekt braku witaminy A. Najlepszym trickiem na tę dolegliwość są odprężające kąpiele solne. Sklepy kosmetyczne oferują też szeroki wachlarz kremów gojących, które skutecznie poradzą sobie wszelkie podrażnienia.

ODCISKI I NAGNIOTKI

Odciski i nagniotki są uporczywym ale także częstym problemem. To zrogowacenia o stożkowatym kształcie. Często są bardzo bolesne, dlatego że wbijają się w ciało. Nagniotki najskuteczniej zlikwiduje podolog, jednak warto też spróbować się ich pozbyć z zastosowaniem metod domowych. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w płyn na odciski. Zanim zastosujemy płyn, wymoczmy stopy w ciepłej wodzie z solą. Taka kąpiel musi potrwać nie mniej niż 15 minut. Następnym krokiem jest smarowanie odcisku odpowiednim preparatem. Następnie powinno się zetrzeć stwardniałą skórę pumeksem i zniszczyć rdzeń odcisku.

NADMIERNA POTLIWOŚĆ

Skóra stóp jest dosyć problematyczna przede wszystkim dlatego, że ma więcej gruczołów potowych niż łojowych. Co trzecia osoba boryka się z nadmiernym poceniem się stóp. Z tego powodu najważniejsza specjalna higiena. Pielęgnację usprawniają liczne kosmetyki dedykowane dla osób, które mają problemy z silną potliwością stóp. Przydatnym będzie więc zakupienie talku lub dezodorantu do stóp. Jeśli to możliwe, należy też zmienić buty: podczas pracy zakładać lżejsze obuwie. Dużą pomocą mogą okazać się kąpiele solne z dodatkiem ziół. Najlepsze z nich to m. in. lawenda i rozmaryn.

HALUKSY- BOLESNY PROBLEM

Codziennie musisz nosić obcasy? Czy jesteś świadoma jak cierpią twoje stopy? Haluksy są dużym problemem. To zwyrodnienia kości palucha, które są powodem dyskomfort i deformacje kości stopy. Mocno obciążony paluch często rotuje się do środka. Rozwojowi tego schorzenia sprzyjają nie tylko buty na obcasie ale też obuwie z czubkiem. Palce stopy pracują wtedy w nienaturalnym położeniu, przez co ulega silnym obciążeniom. Jak zapobiec haluksom? Jest kilka metod, jednak nie wszystkie są skuteczne. Pierwszym z rozwiązań są dystraktory nocne- poprawiają one ułożenie palucha. Zakłada się je jednak jedynie na noc, dlatego ich skuteczność jest mała. Dystraktory nie zmuszają bowiem stopy do odpowiedniej pracy podczas dnia, dlatego deformacje stopy ciągle postępują. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku są ortopedyczne wkładki na haluksy. Indywidualne wykonanie dla każdego pacjenta oraz odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne pomagają w osiągnięciu najbardziej widocznych rezultatów leczenia.

APARAT NA HALUKSY