Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo
JAK DBAĆ O STOPY – Haluksy
Luty 18, 2019
Kursy jezykowe do certyfikatu z angielskiego toruń, ANGIELSKI TORUŃ
Egzaminy językowe z Angielskiego – Który zrobić
Kwiecień 29, 2019

Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

Czym są Haluksy

Haluksy są popularną przypadłość przeważającej części społeczeństwa. Wśród osób borykających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak uciec przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać postępowanie zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to zwyrodnienie kości dużego palca u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Zaniedbane haluksy są powodem coraz większego bólu. Skąd się biorą? Deformacje te dotykają dużo częściej panie niż mężczyzn. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy szpilki, które silnie obciążają i deformują stopę. Buty na wysokim obcasie powodują przeciążenie przedniej części stopy. Paluch jest w takiej sytuacji nadmiernie obciążony, nadmiernie eksploatowana jest także środkowa krawędź stopy. U osób otyłych przeciążenia te są znacznie większe, a jeśli połączymy te warunki ze z pracą w pozycji stojącej, mamy gotową ruinę dla naszych stóp.

Haluksy to przeważnie skłonność zapisana w genach- elastyczność tkanki łącznej i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże w dziedziczeniu. Jeżeli więc twoja babcia lub rodzice mają problem z haluksami, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

W jaki sposób zapobiegać

Przede wszystkim trzeba zatroszczyć się o odpowiednie obuwie. Nie mogą to być pod żadnym pozorem buty na wysokim obcasie. Nie zaleca się też kupowania butów z cienkimi noskami, w których stopa nie ma miejsca do prawidłowego ułożenia palców. Kobiety z haluksami muszą też wykonywać regularnie specjalne ćwiczenia palców u stóp. Dodatkowo warto dbać o odpowiednią dietę i wykluczenie ewentualnej nadwagi. Jeżeli obserwujesz u siebie pierwsze objawy haluksów, koniecznie zapisz się do specjalisty, który poleci ci odpowiedni środek, który zniweluje postępowanie zwyrodnień.

Współczesna medycyna oferuje różnorodne sposoby zapobiegania i zatrzymywania zwyrodnień. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki zmniejszające ból spowodowany przez zwyrodnienia. Często nasączone są specjalistycznymi olejkami przeciwbólowymi;
separatory – pomagają ułożyć palce i stopę w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu eliminuje się tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty żelowe – są to specjalne poduszki żelowe, które umieszczają palce w odpowiedniej pozycji, niwelują nacisk i hamują rozwój wykrzywień. Zalecane są szczególnie dla pań, które często noszą szpilki.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; stosuje się je do leczenia płaskostopia poprzecznego oraz haluksów. Wkładki te korygują ułożenie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która łagodzi ból i stany zapalne, zmniejsza otarcia i rozkłada nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do leczenia haluksów ale też do polepszenia wyników rekonwalescencji po operacji (tak, tak, haluksy niestety wymagają czasami interwencji chirurga)
Bunito duo – jest to specjalistyczna szyna, która jest używana zarówno żeby przeciwdziałać zwyrodnieniom ale też by działać w pierwszej fazie haluksów. Bunito duo nie ogranicza ruchów, jest stosowana zarówno w dzień jak i w nocy. Aparat Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat korygujący

Kiedy leczenie zachowawcze nie skutkuje lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie interwencja chirurga. Współcześnie wykonuje się kilka rodzajów operacji przeprowadzanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów polega na chirurgicznej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Inne sposoby to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palców i śródstopia.

Jeśli czujesz, że stan twoich stóp wymaga poprawy, obowiązkowo pomyśl, czy twój styl życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Przeanalizuj czy w twojej rodzinie cierpiał na podobny problem. Spróbuj zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeśli masz nadwagę, pomyśl nad dietą. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby zaleci odpowiednie środki profilaktyczne. Należy pamiętać, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc musimy troszczyć się o nie. Jeżeli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu pracy Twoje stopy są zmęczone, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by zwyrodnienia postępowały z dnia na dzień.

Szyna korygująca haluksy