Dekoracje ślubne – papierowe zaproszenia, biżuteria i menu

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń
Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!
Marzec 31, 2017
Depilacja toruń depilacja laserem depilacja Palomar Vectus
Depilacja laserowa sposobem na gładkie ciało
Kwiecień 2, 2017

Dekoracje ślubne – papierowe zaproszenia, biżuteria i menu

dekoracje ślubne toruń dekoracje na wesele dekoracje na uroczystości

dekoracje ślubne toruń dekoracje na wesele dekoracje na uroczystości

Jak powstały papierowe dekoracje?

Czym są wycinanki papierowe? Przecież zna je naturalnie każdy z nas! Często wycinanie różnych konturów z pięknego papieru, gazet albo kartonu opisuje się jako „sztukę niszczenia papieru”. Krótko mówiąc wycinanka pochodzi z odrzucenia większej ilości wzorzystego papieru w taki sposób, aby reszta uchowała się w pojedynczym kawałku. Nie tylko przedszkolaki kochają zostawać przy stole i wycinać różne wzory, natomiast w następnej kolejności naklejać je na ściany albo przywieszać w pokoju. Czy na weselu papierowe wycinanki mogą być fascynującym dodatkiem? Czy mają możliwość pełnić rolę niebanalnej, atrakcyjnej dla oka ozdoby? Bez wątpienia mogą, tylko koniecznie muszą być skonstruowane bardzo starannie. Warto jest używać jedynie wyjątkowo ostrych narzędzi, m in. nożyczek albo skalpeli. W ubiegłych czasach posiłkowano się nożycami do ścinania owiec, ponieważ były niezmiernie ostre.

Historia wycinanek z papieru, z których teraz tworzy się przecudne dekoracje ślubne, były wyjątkowo popularne w Chinach (ponieważ to właśnie tam odkryto papier). Z wspaniałych, żywych wycinanek sporządzano ozdóbki do włosów głównie dla kobiet z dynastii Tang. Tymczasem na chińskich wsiach, kiedy kończyły się zbiory, kobiety siadały solidarnie do stolika oraz wykonywały wtedy fascynujące wycinanki papierowe. Każda dziewczyna musiała obowiązkowo nauczyć się wielu technik przycinania kształtów, gdyż przed wydaniem za mąż były analizowane jej predyspozycje. Meksyk był kolejnym państwem, w którym wycinanki z papieru cieszyły się znaczną sławą. Wycinano rozmaite wzorki z bibuły i wtedy wieszano je na sznurach przy drodze. Regularnie organizowano to z okazji wesela, chrztu dziecka albo innych świąt religijnych. Ustrojone miasto musiało wówczas prezentować się niesamowicie!

W Polsce wycinanki są widoczne w sztuce ludowej, przemysłowej i modzie. Coraz częściej młodzi ludzie stawiają się na manualnie wykonywane zaproszenia dla gości, motywy dekoracyjne w Kościele, numerki weselnych siedzeń oraz inne dekoracje weselne. Wycinanki z papieru na kilkunastu weselach bynajmniej nie są jedynie niewiele znaczącym tłem, ale nierzadko stanowią kluczowy motyw. Przykładowo w czasie świąt Wielkiej Nocy górują barwne wycinanki z ornamentami roślinnymi. oraz zwierzęcymi.

Dekoracje ślubne wycinane z papieru

Jest sporo technik wykonywania wycinanek z pięknego papieru, jednak do najbardziej typowych przynależą te konstruowane manualnie i przy użyciu lasera. Pierwsze są niesłychanie drogie, bo każda osobna wycinanka jest projektowana na indywidualne zamówienie. Dużo czasu zajmuje przygotowanie szkicu, zaś w dalszej kolejności zrobienie kilku takich samych egzemplarzy. Wycinanki przygotowane laserowo są sporo tańsze, jednakże mówiąc w skrócie nie posiadają – jak to się zazwyczaj nazywa – „tego czegoś”. Na wesele na sto procent należałoby dobrać droższą alternatywę, jeżeli zależy nam na dokończeniu każdego detalu.

Godnym uwagi pomysłem są kartki z życzeniami. Nie tylko na ślub, ale również na inne okoliczności, przykładowo narodziny dziecka, Dzień Ojca, Wielkanoc bądź I Komunię. Na takiej kartce mamy możliwość umieścić samodzielnie skomponowany wiersz oraz autografy członków rodziny. Panie, które są rzeczywiście odważne, mogą wykonać biżuterię z wycinanek, np. naszyjnik. Zwłaszcza, że klasycznie wszystkie panny młode mają założone kosztowne błyskotki. Nie chodzi tutaj o przesadne oszczędzanie, tylko o zahipnotyzowanie wszystkich gości w niepowtarzalny sposób. Wytworzenie wspomnianych dekoracji ślubnych możemy wyznaczyć osobie, która doskonale sobie z tym poradzi.

A jeśli nie chcemy papierowych dekoracji ślubnych?

Ślub jest ważnym przeżyciem, dlatego dekoracje weselne muszą być znakomicie dobrane do charakteru, w jakim będzie się ono odbywało. Od jakiegoś czasu kilkadziesiąt osób planuje wesele w charakterze „wielkoprzemysłowym” lub kilku stylach jednocześnie Pierwszy styl opiera się na użyciu „modułów taśmowych”, a niejednokrotnie impreza ma miejsce w wypożyczonym magazynie lub starszej manufakturze. Za to drugi jest stylem „wolnym”, w którym królują wątki roślinne oraz rzekomy bałagan. Eleganckie uroczystości, na których zaproszeni goście okryci są w markowe garnitury oraz sukienki, powoli tracą swój dawny blask. Dzisiaj wygrywają prawdziwe kwiaty we włosach, papierowe kwiatki zawieszone w kilku miejscach na sali, torty ślubne skonstruowane w stylu vintage i przebrania dla zaproszonych osób rodem z festynów kostiumowych. Wszystko w rzeczywistości zależy od naszej wyobraźni oraz… wprawnego aranżera wesel. Dekoracje weselne powinny olśniewać, jednak krótko mówiąc nie taki, jaki całkiem „zakryje” parę młodą. Przed tak wyczekiwanym dniem należy skrupulatnie zanalizować, czy wszystkie detale są ostatecznie załatwione. Zaplanowania dekoracji nie wolno odkładać do ostatniej chwili.

Jeżeli jesteś zafascynowana opracowywaniem interesujących dekoracji bądź planujesz wynająć scenografa na własny ślub, wejdź w odnośnik obok – Dekoracje weselne Toruń – a z całą pewnością odnajdziesz wszelakie potrzebne informacje.