Najem okazjonalny – poświadczenie u notariusza

Wynajem ekranów LED wynajem telebimów obsługa techniczna imprez
Jaki ekran LED wybrać? Wielkość, jasność i jakość
14 kwietnia, 2017
agencja reklamowa projektowanie stron www pozycjonowanie toruń
Trendy w projektowaniu stron www
15 kwietnia, 2017

Najem okazjonalny – poświadczenie u notariusza

kancelaria notarialna notariusz toruń notariusz usługi

kancelaria notarialna notariusz toruń notariusz usługi

Jesteś najemcą? Sprawdź zasady najmu okazjonalnego

Wynajmowanie jakiegokolwiek lokalu czasem może wiązać się z różnorakimi, a niekiedy nawet niezwykle przykrymi komplikacjami. Na wielu stronach internetowych aż roi się od niespodzianek w sprawie nieuczciwych najemców oraz nieuczciwych wynajmujących. Zrujnowane przedmioty, zerwane podłogi, zalane domy, brak szansy „wypędzenia” domowników wskutek ciąży domownika – to tylko niektóre przykłady. Do niedawna użytkownicy czuli się tak naprawdę bezkarni, gdyż w części przypadków zawierali umowy na czas nieokreślony. Jeśli właściciel z dowolnego powodu chciał uwolnić się od lokatorów, w pierwszej kolejności musiał dać im wypowiedzenie z odpowiednim wyprzedzeniem, natomiast w następnej kolejności mógł występować o eksmisję. Opisana sytuacja mogła trwać jednakże przez kilka lat, przykładowo wskutek czasu jesienno-zimowego, podczas jakiego nie można eksmitować lokatorów bądź z powodu czekania na lokum socjalne przyznawane przez miasto. Z drugiej strony to wynajmujący niejednokrotnie nie przedstawiali umów o najmie, obarczali istotnymi sumami za remonty wszystkich domowników bądź nie przekazywali z powrotem kaucji. Kaucja jest za każdym razem zwrotna oraz wynajmujący ma z niej pobierać pieniądze wyłącznie w przypadku dużych spustoszeń w mieszkaniu absolutnie nie powiązanych z właściwym zużyciem albo w takiej sytuacji, kiedy mieszkaniec nie pokryje całkowitych należności powiązanych z eksploatowaniem lokalu, przykładowo nie zapłaci za media.

Skala tematu pociągnęła za sobą upowszechnienie tzw. najmu okazjonalnego, który ma zapewniać skuteczniejsze zabezpieczenie zarówno dla właściciela mieszkania, jak i dla użytkownika. Jest ona aktualna tylko w przypadku podpisania jej u notariusza. W innym przypadku jest najzwyczajniej w świecie nieważna i wcale nie będzie szansy do niej sięgać. Wynajem okolicznościowy to procedura dzierżawienia mieszkań skierowana do osób prywatnych, jakie od początku istniały w szarej strefie, czyli wynajmowały lokale bez jakichkolwiek umów i zarazem w zasadzie nie prowadzą w owym obszarze działalności gospodarczej. Powinni to być również osoby, jakie dzierżawią lokale na czas nie dłuższy aniżeli 10 lat.

Co jest niezbędne do podpisania umowy najmu okazjonalnego?

W pierwszej kolejności oświadczenie najemcy, w którym wskazuje lokal, do którego musi obowiązkowo się wyprowadzić w przypadku cofnięcia umowy lub eksmisji. Nie chodzi tutaj o kaprysy wynajmującego, a mianowicie kwestie, kiedy bez zawiadomienia wkracza on do lokalu i przekazuje, iż na drugi dzień wszyscy mieszkańcy powinni się wyprowadzić. Przede wszystkim pierwsze – absolutnie nie jest to równoznaczne z prawem, a po drugie – jego też obowiązują pewne przepisy. Wynajmujący powinien mieć ważny argument, ażeby przyznać, iż warunki umowy zostały naruszone.

Nieodzowna jest także zgoda właściciela lokalu, do którego dzierżawca ma przewieźć wszystkie swoje rzeczy w czasie spornej sytuacji (szczególnie podczas eksmisji). Większość użytkowników posiada dom rodzinny albo mieszkanie, jakie samodzielnie komuś odnajmują. Powinni w umowie wpisać poza tym adres zameldowania. Wszystkie umowy, jakie wcale nie zawierają tych oświadczeń, nie będą akceptowane poprzez notariuszy – nie realizują bowiem nadrzędnych wymagań.

Jakie są odpłatności połączone z poświadczeniem umowy najmu u notariusza? W przypadku notariuszy z Torunia jest to zwykle 1/10 zasadniczego nagrodzenia za pracę. W zasadzie nie jest to więc opłata rujnująca, natomiast notariusze często oferują swoje usługi w przystępnych cenach. Odpłatność zawsze tyczy się właściciela mieszkania, czyli osoby jaka jest właścicielem domu. W przypadku kiedy właściciel próbuje obarczyć nas rzeczoną kwotą (a także między innymi kaucją w wielkości 30-krotności comiesięcznego czynszu wynajmu…), wtedy lepiej zrezygnować z wynajmu. W interesie właściciela jest ubezpieczenie się przed trudnymi sytuacjami z lokatorem, ale w przypadku kiedy ktokolwiek na wstępie posiada takie wymagania, wówczas lepiej odpuścić niżeli w najbliższym czasie w ogóle nie otrzymać „zwrotnej kaucji”. A co nie mniej znaczące – zgodnie z prawem kaucja nie powinna być wyższa aniżeli 6-krotność czynszu wynajmu. Jeżeli mamy jakieś obiekcje co do właściciela mieszkania, jednakże pragniemy wyselekcjonowane lokum wypożyczyć, zdecydowanie należy wykonać (i wydrukować) fotografie charakteryzujące stan domu przed przeprowadzeniem się. Wszelkie spory w owej sprawie będzie można szybko załagodzić sprawdzając wygląd domu ze zdjęć z ostatnim, w jakim znajduje się po wyprowadzce.

„Lokator posiada prawo w spisanej umowie zażądać stałych miesięcznych opłat” (bez możliwości ich zwiększenia, w przypadku kiedy najemca nie zgodzi się na to) – owe stwierdzenie usłyszymy od wybranego notariusza z Torunia. Posiadacz mieszkania własnościowego odbiera od domownika czynsz wynajmu, czynsz administracyjny (jest w pełni kierowany do wspólnoty mieszkaniowej) i pobiera od niego ewentualnie odpłatność za, np. Internet, jeśli umowa była zatwierdzona przez prywatnego właściciela lokalu mieszkalnego).

Wynajmujący musi koniecznie wspomnianą okoliczność podać do urzędu skarbowego i zapłacić podatek za zarobek, jaki powstaje z wypożyczanego mieszkania. Dziś stawka owa stanowi 8,5%, zatem bynajmniej nie jest bardzo wysoka. Wynajmujący mieszkania ma 14 dni od przystąpienia do wynajmu na oddanie do urzędu należytego zawiadomienia. Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł, to wejdź w link tutaj – Notariusze Toruń