Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

adwokat toruń kancelaria adwokacka kancelaria toruń
Kancelaria notarialna – kiedy potrzebujemy porady adwokata?
3 kwietnia, 2017
Płaski brzuch odchudzanie toruń modelowanie ciała zabiegi
Jak mieć piękny, płaski i umięśniony brzuch? Odchudzanie dla każdego
6 kwietnia, 2017

Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Zadaniem rodziców jest pokrywanie kosztów utrzymania dziecka aż do momentu ukończenia przez nie 18 lat, zaś w przypadku dzieci obarczonych kalectwem obowiązek taki mówiąc w skrócie nie upływa praktycznie nigdy. Tak długo jak dziecko nie potrafi pokrywać kosztów utrzymania samo, a mianowicie zagwarantować sobie wszelakich koniecznych środków do życia, wtedy naturalnie rodzice koniecznie muszą realizować tenże obowiązek. Jedynie w sytuacji, gdy majątek dziecka jest duży i może mu zapewnić niezbędne rzeczy, wówczas rodzice bynajmniej nie powinni płacić żadnych alimentów. Niemożność dziecka do samodzielnego „zarabiania na życie” jest zasadniczym pretekstem zatwierdzania poprzez sąd alimentów.

Niewątpliwie najpierw sprawa prezentuje się tak, że któreś z rodziców idzie do którejkolwiek spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz prosi o pomoc przy opracowywaniu pozwu o rozwód i o pośredniczenie podczas rozpraw. Dopiero później na jakiegoś z byłych współmałżonków są narzucane alimenty.

Obowiązek alimentacyjny funkcjonuje od momentu urodzenia dziecka aż do czasu, gdy będzie ono potrafiło żyć na własną rękę. Uniezależnienie się wcale nie jest równorzędne ze skończeniem 18 lat i uzyskaniem dokumentu tożsamości. Właściwie żaden kodeks nie informuje jaka jest granica wieku, ponieważ każdy przypadek musi być przeanalizowany indywidualnie. Punktem odniesienia może być zgłoszenie się ojca do kancelarii notarialnej w sytuacji niepłacenia alimentów, bo był on przekonany, że ukończenie przez syna 18 lat jest jednoznaczne z końcem ich opłacania. W toku rozmowy staje się widoczne jednak, iż niepełnoletnie dziecko kontynuuje naukę na studiach albo ma umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz nigdy nie będzie miało możliwości się uniezależnić wskutek skomplikowanej choroby, przykładowo fizycznej i psychicznej.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Jest co najmniej kilka sytuacji, które absolutnie nie uwalniają rodziców z ciężaru spłacania alimentów. Jedną spośród nich są zaślubiny (lub zamążpójście) z równoczesną niemożnością indywidualnego utrzymania się. Oczywiście w pierwszej chwili współmałżonkowie razem współdziałają we wszystkich bytowych rzeczach, dlatego jeśli któreś spośród nich zarabia bardzo dużo i potrafi współmałżonka utrzymać, wtedy rodzice nie muszą już finansować dziecka. Jeśli jednak mamy do czynienia z sytuacją przeciwną – współmałżonek wcale nie potrafi dać materialnego wsparcia obojgu – wtedy rodzice muszą koniecznie pomóc. Nieraz rzecz jest jednak tak zawikłana, iż porada doświadczonej kancelarii jest wprost nieunikniona.

Alimenty obowiązkowo muszą opłacać rodzice na własne kalekie dziecko, jakie absolutnie nie potrafi samo zabezpieczyć sobie środków do życia. Posiada niepełnosprawność I, II lub III stopnia czy niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. I nie ma w tym przypadku znaczenia argument zaprezentowanego stanu rzeczy, przykładowo kiedy dziecko nadużywa alkoholu lub bierze narkotyki. Innymi słowy, dziecko z trwałą dysfunkcją fizyczną bądź intelektualną są zobowiązani utrzymywać oboje rodzice. Czasami do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy nie zamierzają chorego dziecka utrzymywać i podejmują się wszelkich czynności – naturalnie celowo – aby nie spłacać alimentów i pozbyć się obowiązku.

Dojrzałe dziecko musi pobierać alimenty również wtedy, gdy skończyło 18 lat, nie uczy się, nie pracuje oraz wcale nie może znaleźć zatrudnienia. Jeśli planuje otrzymać alimenty od swoich rodziców, musi bezwzględnie wykazać, iż jego sytuacja materialna jest fatalna, m in. żyje w biedzie.

Alimenty z całą pewnością odbierze każde dziecko, które uczy się, np. w szkole policealnej bądź w szkole wyższej. Zasadniczo, dopóki dziecko uczy się jeszcze, rodzice muszą koniecznie płacić alimenty. Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce dopiero w jednym przypadku – kiedy dziecko, pomimo iż uczy się – jest w stanie samodzielnie się utrzymać.

Kiedy rodzice nie muszą płacić alimentów na dziecko?

Oboje rodzice w ogóle nie muszą wypłacać alimentów w takich okolicznościach, kiedy dziecko posiada takie zarobki, że może opłacić wszystkie koszty utrzymania, np. opłacić mieszkanie, pożywienie, Internet oraz inne niezbędne do odpowiedniego bytowania rzeczy. Dochodem w sumie nie musi obowiązkowo być w owym przypadku wyłącznie praca zarobkowa, ale także zasiłek pielęgnacyjny, stypendia osiągane na uczelni albo zyski osiągane przez pracujące rodzeństwo. Nieraz w rezultacie konfliktów z jednym z rodziców dochodzi do rozprawy w sądzie. Dziecko wynajmuje jakiegoś z adwokatów z Torunia i walczy z rodzicami, bowiem posiada zatrudnienie w wymiarze 1/6 etatu oraz nie ma zasadniczo środków do życia.

Zobowiązanie alimentacyjne mija w niektórych okolicznościach przed osiągnięciem przez syna dorosłości, jednak owe sytuacje są nader rzadkie. Dziecko musi obowiązkowo ukończyć edukację oraz nabyć zawód, za pomocą którego będzie miało możliwość zapewnić byt krótko mówiąc nie tylko sobie, lecz również swojej rodzinie.

To trzeba mieć na uwadze

Wielkość alimentów zależy od wielu fundamentalnych elementów: usprawiedliwionych wymagań dziecka, szans zarobkowych matki lub ojca, zdolności finansowych rodziców, zakresu „sponsorowania” – bierze się tutaj pod uwagę własne poczynania rodzica w sprawie utrzymania dziecka.

Jeżeli pochłonął Cię ten artykuł, zamierzasz wiedzieć o wiele więcej o poradach prawnych i innych usługach udzielanych przez mecenasów, kliknij w link obok – Adwokat Toruń – a z pewnością odnajdziesz właśnie to, czego szukasz.