Adwokat w sprawie o alimenty pomoże nam wyjść z trudnej sytuacji

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe
Spadek podlegający opodatkowaniu – prawnik radzi
18 kwietnia, 2017
filmowanie dronem toruń filmy z drona filmowanie dronem cennik
Usługi filmowania dronem
20 kwietnia, 2017

Adwokat w sprawie o alimenty pomoże nam wyjść z trudnej sytuacji

prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko

prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko

W jaki sposób można odzyskać alimenty?

W przypadku kiedy od około trzech miesięcy na koncie w ogóle nie zostały zaksięgowane alimenty na syna, możemy przedsięwziąć odpowiednie kroki, ażeby je znowu dostać. Niestety wielekroć rozmaite sytuacje życiowe wskazują jak jest to uciążliwe oraz ile możemy równocześnie mieć niespokojnych dni. W przypadku podpisania konsensusu środki muszą zawsze docierać regularnie. Natomiast w sytuacji orzeczenia sądu – nie zawsze tak to się toczy. Błyskawicznie po orzeczeniu rozwodu byli współmałżonkowie przeważnie nie planują ze sobą mieć żadnego kontaktu, oraz bywa też tak, iż były partner zmienia mieszkanie, m. in. opuszcza kraj. Przeżywają to oboje i niepełnoletnie dziecko, które powinno mieć umożliwione godne warunki bytowania. Alimenty wcale nie są „wynalazkiem”, przy użyciu którego możemy zaspokajać prywatne potrzeby. Są wyłożone wyłącznie dla dziecka. To ono jest bezpośrednim odbiorcą wszystkich pieniędzy nawet wówczas, jeżeli samodzielnie nimi nie włada. Jakim sposobem zadziałać w przypadku, kiedy przez dwa miesiące wpłynęło parę groszy z powodu alimentów na niepełnoletnie dziecko?

Przede wszystkim trzeba umówić się z byłym partnerem, nawet w przypadku kiedy jest to niebywale kłopotliwe. Sprostowanie motywów od razu wprowadza szansę obrania późniejszej strategii. Jeśli to w ogóle nie poprawia sytuacji, stykamy się z przemocą albo brakiem reakcji, musimy wynająć doświadczonego adwokata, który „zaopiekuje się” męczącą nas sprawą uwzględniając wszystkie drobiazgi. Musi to być zaufana osoba, więc taka która będzie się często udzielać, będzie dopomagać nieprzerwanie i wytłumaczy wszelkie trudności prawne.

Pierwsza opcja – komornik

Mamy szansę nieskrępowanie dobrać komornika, u jakiego zostawimy pismo. Właściwie należy sugerować się lokalizacją pracowni i liczbą petentów, których komornik musi obowiązkowo obsłużyć w tzw. „rejonie”. O detale powinniśmy spytać własnego prawnika, który oceni, jakie pracownie będą umiały skutecznie przystąpić do zagarnięcia nieruchomości… i są nieopodal byłego partnera. Musimy tutaj wpisać wszelakie wiadomości, jakie posiadamy o byłym małżonku – oznaczenia rachunków bankowych, polisy na życie, informacje o kosztownych rzeczach, adres ostatniego pobytu, PESEL oraz dane na temat posiadanych nieruchomości. Innymi słowy, jeżeli dowiedzieliśmy się, iż były partner ma konkretny majątek (nierzadko ten starannie kamuflowany), wolno nam wszystko powiedzieć komornikowi.

Nieskuteczna egzekucja nie jest jednoznaczna z tym, że absolutnie nie mamy aktualnie najmniejszych możności na odzyskanie środków finansowych. W sytuacji, kiedy dopełniamy kryteria dochodowe, mamy możliwość zabiegać o środki finansowe z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja bezowocna to inaczej nieprzyjęcie alimentów na córkę przez czas dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą podjęte należyte działania wobec dłużnika. W pierwszej kolejności dłużnik będzie powołany na potrzeby usprawiedliwienia sprawy. Musi rzetelnie opisać swoją sytuację osobistą i materialną, np. uzasadnienie niepłacenia alimentów. Prócz tego będzie od niego żądane złożenie oświadczenia majątkowego.

W przypadku, gdy były małżonek nie ma pracy zarobkowej albo na darmo szuka miejsca pracy, musi koniecznie zapisać się jako niezatrudniony w Urzędzie Pracy. Musi również zaakceptować propozycję pracy zarobkowej, bo w innym przypadku zostanie uznany za „uchylającego się od zobowiązania alimentacyjnego”. Jeżeli kieruje firmą, jaka nie zapewnia żadnych dochodów, również musi zapisać się w urzędzie, aczkolwiek tym razem jako „osoba poszukująca pracy”. Jeżeli były małżonek wykonuje wszystkie opisane czynności (a więc „współpracuje”), niestety nie można zupełnie nic więcej zrobić. Nawet, jeśli pieniędzy nadal nie ma. Właściwe czynności wykonuje się wówczas, jeżeli poprzez ubiegłe minimum pół roku nie zapłacił on więcej niżeli 50 procent alimentów.

Kiedy niepłacenie alimentów jest przestępstwem?

Jeżeli były partner wciąż wstrzymuje się od wyrównywania alimentów na dziecko, ostatecznie jest trasatem tropiony przez organy państwowe. W takiej sytuacji powinniśmy złożyć kwestionariusz o poszukiwanie za nadużycie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi w tym miejscu najzwyczajniej w świecie o „nieustającą niealimentację”, to znaczy sytuacje, w jakich były mąż nie planuje uiszczać, alimentów, bo „ma takie widzimisię” oraz wcale nie ma przy tym żadnych słusznych argumentów (szczegóły musi koniecznie objaśnić nam nasz prawnik). Dodatkowo możemy wysłać formularz do starosty, żeby zablokowano prawo jazdy takiemu „delikwentowi” i zarejestrowano go do Krajowego Rejestru Długów. Krótko mówiąc nie będzie miał opcji wziąć w ogóle kredytu z banku, prócz znanych chwilówek bez BIK, BIG, ZUS, US…

Jeżeli dowiedzieliśmy się, że były partner na pewno miał dorobek, tymczasem oddał go dowolnemu członkowi rodziny, wtedy jesteśmy w stanie wnieść stosowny pozew: skargę pauliańską (o której mówi prawo cywilne) albo powiadomienie o popełnieniu oszustwa, które ma za zadanie powstrzymywać zaspokojenie potrzeb wierzycieli. Mamy możliwość także apelować o „alimenty od rodziców byłego męża”, skoro on nie jest ani trochę w stanie ich opłacać.

Jeżeli pragniesz dowiedzieć się o wiele więcej, kliknij w odnośnik obok – www.prawnik-torun.net