Firma ogrodnicza Toruń

Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Wznowienie znaków granicznych
Sierpień 9, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Zabiegi stomatologiczne Toruń
Sierpień 16, 2019

Firma ogrodnicza Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Projektowanie ogrodu wymaga czasu oraz dobrego przygotowania. Nim ogród będzie pięknym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, budowanej przez obecność wspaniałych roślin, drzew i krzewów, należy zadbać o fundamenty i rozpocząć projektowanie ogrodu od zera. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I najistotniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Zanim przystąpimy do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

PLAN ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki w szczególności należy zwrócić uwagę, jest teren, gdzie powstanie projektowany ogród. Trzeba zgromadzić wszelkie informacje na temat tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice i co już jest na niej dostępne. Ta wiedza pozwoli sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, dobrze jest zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem pierwszych prac nad ogrodem, trzeba też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Projektowanie ogrodu zależne jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, gdzie domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę należy wziąć także to, czy w ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci oraz czy musi być przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo warto ocenić, czy potrzebne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie każdego z chcianych elementów w przestrzeni. W tym celu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a przy tym miał swój porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Należy jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga też troski o możliwość wygodnego poruszania się. Warto zastanowić się, jak złączyć pojedyncze części ogrodu oraz wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj zasadnicze jest rozplanowanie podjazdu, furtek i bramy, a także dróg, które złaczą każdy z tych elementów w harmonijną całość. Trzeba pamiętać, by nie przesadzić z ilością ścieżek, ale też, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też rodzaj nawierzchni, która posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą potrzebne, by otrzymać ogród w wybranym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się portale internetowe, dobre książki albo wiedza specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zaplanowanego efektu tak, by powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

Dzięki wiedzy, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda dostawała się do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zatapiała ich zbytnio oraz, aby kable elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki były widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu kompleksowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby oraz instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, dlatego że każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają specjalistyczną wiedzę na temat świata roślin. To właśnie projektant pomoże właściwie dopasować je do oczekiwań klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat wymagań siedliskowych roślin oraz pielęgnacji, a dodatkowo podpowie, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się też na znajomości ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez każdy z etapów projektowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo część firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji oraz serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, by raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć na lata.