Pojazdy uprzywilejowane – kursy, szkolenia, kwalifikacje

Adwokat Toruń - Adwokat sprawy rozwodowe - Adwokat sprawy karne - Adwokat sprawy cywilne - Dobry adwokat Toruń
Czy adwokat to zawód dla mnie?
22 marca, 2017
Depilacja laserowa depilacja woskiem depilacja toruń depilacja plastry z woskiem
Metody usuwania owłosienia – depilacja woskiem i depilacja laserowa
28 marca, 2017

Pojazdy uprzywilejowane – kursy, szkolenia, kwalifikacje

Kursy dla kierowców ochrony karetek wozów strażackich Pojazdy uprzywilejowane szkolenia

Kursy dla kierowców ochrony karetek wozów strażackich Pojazdy uprzywilejowane szkolenia

Pojazdy uprzywilejowane – czego można się spodziewać na kursie?

W sporej liczbie ośrodków zajmujących się ulepszaniem techniki jazdy można wyszukać ofertę kursów dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Od bardzo długiego czasu cieszą się sporym wzięciem – zarówno te na karetki, jak również na pojazdy dla pracowników ochrony. Nie ma się czemu dziwić – mamy szansę po nich w mgnieniu oka znaleźć pracę. Powyższe szkolenia mają w głównej mierze przygotować kierowcę do prawidłowego postępowania w różnorakich sytuacjach, momentami niesamowicie odpowiedzialnych i rzadkich. Wykonywanie manewrów na drodze, przejeżdżanie z włączonym alarmem przez skrzyżowanie na czerwonym świetle bądź naruszanie zasady nie przekraczania pewnej prędkości i niespodziewane wymijanie blokad na drodze – to wyłącznie niektóre z ćwiczeń, jakie stoją przed kursantami. Zazwyczaj instruktorom bardzo zależy, aby kierowca opanował umiejętność kierowania samochodem wówczas, kiedy pojawia się wrażenie, że jest to nierealne. Utrata panowania w każdej minucie może spowodować ciężki wypadek. Adresatami kursu są kierowcy, którzy chcą podjąć zatrudnienie w państwowych instytucjach zajmujących się ochroną ludzkiego zdrowia oraz życia, monitorowaniem porządku publicznego, przekazywaniem wartości pieniężnych albo gaszeniem pożarów.

Plan zajęć obejmuje zatem ćwiczenia wykonywane na różnych powierzchniach: na płytach poślizgowych lub torze szkoleniowym. Kurs początkowy trwa 14 godzin oraz ujmuje 6 godzin warsztaty teoretyczne i 8 godzin zajęć w terenie. Jakie wątki mają szansę pojawić się na warsztatach? Po pierwsze z kręgu przepisów ruchu drogowego, zagadnień występowania wypadków na drodze, psychologii komunikacji drogowej lub techniki jazdy w skomplikowanych warunkach. Kurs kończy się naturalnie testem z części wykładowej oraz części praktycznej.

Egzamin z części akademickiej trwa 25 minut i zawiera 20 pytań w formie testu. Kursant musi podkreślić prawidłowo wyłącznie jedną odpowiedź. Pozytywny wynik sprawdzianu mamy szansę uzyskać, w przypadku kiedy co najmniej 16 odpowiedzi jest dobrych.

Egzamin z części praktycznej zawiera ukończenie koniecznych manewrów, np. slalomu lub zatrzymywania pojazdu na zakręcie. Jeśli uczestnik niepoprawnie skończy dwa razy to samo polecenie, osiągnie odmowny wynik z egzaminu.

Jakie wymogi muszą spełnić kursanci?

Na pierwszym miejscu jest posiadanie prawa jazdy określonej kategorii. Bez wątpienia ktoś, kto planuje być kierowcą – konwojentem albo kierowcą pojazdu Straży Pożarnej, musi obligatoryjnie mieć doświadczenie. Uczestnikiem zajęć mówiąc w skrócie nie może być w takiej sytuacji osoba, jaka chwilę temu zdobyła prawo jazdy. Liczba godzin pojedynczego szkolenia jest dopasowywana do kwalifikacji oraz zdolności każdego kierowcy (kurs podstawowy, kurs uzupełniający). Koniecznym wymogiem jest także ukończenie 21 lat oraz posiadanie bieżącego potwierdzenia od lekarza medycyny pracy oraz od psychologa. Sprawdzą oni, czy nie ma jakiś przeciwwskazań do wykonywania pracy jako zawodowego kierowcy.

Jaki jest wpływ stresu na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym?

W czasie zajęć wszyscy kursanci będą pozyskiwać wiedzę z obszaru psychologii transportu. Na warsztatach zaznajomią się z problemem stresu, który szczególnie mocno oddziałuje na działanie za kierownicą. Jego źródłem potrafią być ekstremalnie trudne sytuacje na drodze lub okoliczności życiowe transportowanych osób. Zajęcia w formie wykładów mają za cel objaśnić kursantom takie kłopoty, jak: wpływanie osobowości na podejmowanie decyzji w czasie podróży, ogromnego stresu, napojów z alkoholem oraz pozostałych środków narkotycznych na umiejętność manewrowania pojazdem.

Psychologia transportu mieści w sobie elementy psychologii poznawczej, psychologii osobowości, psychologii klinicznej oraz kilku innych dyscyplin. Na kursie dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych w sumie nie będzie wymagana gruntowna znajomość wszystkich tematów, gdyż jest to cel studiów podyplomowych. Ostatnimi czasy owa dziedzina prężnie się rozwija, ponieważ spora liczba osób mających prawo jazdy chce mieć konkretną specjalizację, przykładowo planuje przewozić wartości pieniężne bądź rannych pacjentów do placówek zajmujących się ochroną zdrowia.

Zaś z drugiej strony kilkudziesięciu psychologów jest zaciekawionych zgłębianiem kierowców, jako grupy społecznej szczególnie narażonej na napięcia psychiczne i przeróżne inne uciążliwości. Można tutaj przytoczyć choćby za dużą sumę godzin spędzonych w pracy, utrudnione kontakty z rodziną (u kierowców wykonujących pracę w transporcie globalnym) lub wyższe procentowo narażenie utratę zdrowia w wyniku wypadków.

Kierowcy na kursie dzieleni są na trzy grupy

Pierwsza grupa kursantów – tutaj będą zapisane osoby, które znakomicie znają kodeksy, mają utworzone właściwe nawyki oraz wcale nie stwarzają żadnego ryzyka w czasie prowadzenia samochodu. Instruktorzy będą opierać się na dwóch wartościowych zaletach takich uczestników: zdolności spostrzegania zagrożeń i na chęci poprawiania swoich błędów.

Druga grupa uczestników – w niej znajdą się kierowcy, którzy nieumyślnie wywołują ryzyko dla pozostałych uczestników jezdni. Chcą wyeliminować swoje braki (mino, iż popełniają ich wiele), zamierzają uczyć się dobrego postępowania w ekstremalnych warunkach.

Trzecia grupa uczestników – do niej będą należeli kierowcy, jacy specjalnie wywołują przeróżne zagrożenia i intencjonalnie zachęcają innych do odważnych zachowań. Równolegle zamierzają skorygować swoje braki oraz wykazują się chęcią nauki oraz udoskonalania swoich predyspozycji.

Jeśli zamierzasz wiedzieć dużo więcej, kliknij w link po prawej stronie – kurs na pojazdy uprzywilejowane ile kosztuje