Zakup domu – tego trzeba przypilnować

Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Telebimy i banery LED – co warto wiedzieć?
Grudzień 2, 2017
Paintball laserowy a paintball klasyczny
Paintball laserowy – alternatywa dla klasyki
Grudzień 23, 2017
Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Zamieszkanie w domu dla wielu jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po czasie mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Godzinami przeglądamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym gąszczu znaleźć tę, która spełni nasze oczekiwania i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Czego potrzebujesz?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający 60 metrów kwadratowych będzie za mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też sprawę stanowiska garażowego. Teraz jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę małego garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Niewielka będzie blokować, a nie po to decydujemy się na dom. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim pasują osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – związane jest to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do centrum.

Nowy czy stary dom

Zarówno zakup nowego domu, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. Nowy dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi odczucie nowości. Używany dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często stoi on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Pozwala to dogłębnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy stacji paliw. Stare, domy posiadają swój czar i klimatyczne pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie sporo środków finansowych.

Kupno domu – więcej o lokalizacji

Położenie jest istotne. Dom nie stoi w próżni. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Położenie wpływa na koszt. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie Torunia są znacznie droższe niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować koszt nieruchomości na Wrzosach czy w Grębocinie i podobną działkę w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę mające wpływ sumy i w takim przypadku koniecznie trzeba zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najistotniejsza kwestia do sprawdzenia. Koniecznie trzeba zbadać, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Wiadomości znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Warto przestudiować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przestudiowanie akt przed kupnem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo dokładnie zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien sprawdzić fachowiec. Nie należy na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Równie ważną rzeczą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie pleśni wymaga profesjonalnych preparatów i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas istotna jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to trzeba upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to ważna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie należy przyglądać się wszelkim papierom związanym z nieruchomością. W przypadku używanego budynku należy koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

Domy na sprzedaż i nie tylko