Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

toruńska kancelaria notarialna dobry notariusz pomoc notarialna
W jakich sprawach może doradzić nam notariusz?
Kwiecień 8, 2017
Wynajem ekranów LED wynajem telebimów obsługa techniczna imprez
Jaki ekran LED wybrać? Wielkość, jasność i jakość
Kwiecień 14, 2017

Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

Czy księgowość naprawdę jest taka nudna?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom łączy się z mozolnym wypełnianiem dużych ksiąg, z osobą noszącą grube szkła pochyloną nad małym liczydełkiem oraz trudnymi wyliczeniami i niezbyt obfitym wynagrodzeniem Oczywiście ów obraz pasuje raczej do kadru z filmu, niż do sytuacji życiowej. W praktyce księgowa posiada dostęp do profesjonalnych programów informatycznych, ręcznie wcale nie tworzy jakichkolwiek druków i bynajmniej nie zarabia mało (szczególnie jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Rachunkowość jest najważniejszym obszarem w każdej instytucji, chociażby wówczas, kiedy jest realizowana na odległość i w następstwie tego żadna księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wydzielonym biurze. Do jej zasadniczych funkcji włącza się: wykonywanie wszelkich rozliczeń firmy, zbieranie faktur, magazynowanie faktur, weryfikowanie informacji, wpisywanie danych do systemu księgowego, wyliczanie opłat głównie dla wielorakich instytucji, przykładowo urzędu skarbowego.

Osoba zajmująca się księgowością ma możliwość równocześnie ze zdobywaniem umiejętności ubiegać się o lepszą posadę w firmie. Na sto procent najciekawszą funkcją jest posada głównej księgowej, która sprawdza obieg środków finansowych w przedsiębiorstwie. Dodatkowo zajmuje się kwestiami oficjalnymi, kieruje asystentami oraz dba o postęp własnego działu.

Każda księgowa ma możliwość również otworzyć swoją działalność gospodarczą, a więc rozwijać własne biuro rachunkowe oraz osobiście obsługiwać Klientów. W tym przypadku jednak konieczna jest zgoda Ministra Finansów – należy udowodnić praktyczne umiejętności w zawodzie i pozytywnie zdać test (niedługo po skończeniu konkretnych studiów). Aby pozyskać zatrudnienie jako księgowa, wcale nie trzeba robić żadnej licencji.

Jak zostać księgową?

Wykonywanie księgowości w zasadzie nie jest takie proste. Należy bezwarunkowo rozumieć konkretne kodeksy, równocześnie z tymi, jakie obowiązują od paru dni. Księgowa musi koniecznie posiadać zatem obszerną wiedzę, ponieważ to na jej barkach leży odpowiedzialność za finanse firmy. W przytoczonym przypadku nieuniknione jest skończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse albo rachunkowość (kierunki na wybranych uczelniach potrafią się nieco od siebie różnić). W ogóle nie chodzi tutaj o pokazanie tytułu magistra, lecz o konkretną wiedzę. Zaś takiej w ogóle nie można dostać na innych profilach. Później księgowa musi zyskać certyfikat księgowego, jeśli ma zamiar, np. zarządzać swoją firmą. O certyfikat mogą wnioskować osoby posiadające wiedzę i umiejętności w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku średniego wykształcenia i trzy lata po skończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa prócz umiejętności nabytych, powinna mieć dodatkowo umiejętności „przyrodzone”, przykładowo pilność oraz rzetelność w realizowaniu jakichkolwiek powinności. Mały defekt w wyliczeniach niekiedy może mieć tragiczne skutki dla całej firmy.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z usług fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko spore firmy (w których mamy do czynienia z olbrzymim obiegiem środków finansowych), ale również mniejsze i osoby prywatne. Księgowa jest w stanie zaproponować każdemu Interesantowi doradztwo z działu sporządzania księgi przychodów i wydatków (KPIR), opracowywania pełnej oraz częściowej rachunkowości, kadr i płac, sporządzania pitów, jak również przygotowywania podsumowań, np. dla GUS. Trzeba mieć na uwadze, iż zadaniem osoby zarabiającej w księgowości jest poszerzanie wiedzy oraz ćwiczenie zdolności. Inaczej mówiąc, skończenie dobrej szkoły jest tylko koniecznym warunkiem do wykonywania takiego zajęcia, a doświadczenie tym, czym można przekonać do siebie sporą liczbę Klientów.

Ostatnimi czasy bardzo atrakcyjna stała się „rachunkowość online” albo usługi „mobilnego biura rachunkowego”. W takiej sytuacji Kontrahenci w ogóle nie muszą opuszczać domu lub firmy, żeby ich potrzeby zostały dogodnie załatwione. Księgowa samodzielnie pojawia się we wcześniej ustalonym miejscu oraz bierze wszelkie rachunki do wyliczeń. Czasami może także pobyć w firmie, dla której świadczy swoje usługi i tam błyskawicznie wszystkim się zająć.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Własna firma jest świetnym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, które od kilku lat funkcjonują w tej specjalizacji i nie pragną obecnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Uruchomienie przedsiębiorstwa księgowego łączy się jednakże z paroma wymogami, przykładowo znacznymi nakładami budżetowymi. Koszt założenia indywidualnego biura księgowego jest uzależniony przeważnie od lokalizacji, w której miałoby ono funkcjonować. W śródmieściu wydzierżawienie lokum będzie dużo kosztowniejsze aniżeli na pograniczach. Dobrze jest wiedzieć, iż przeważającą część dokumentów można bez problemu załatwić przez Internet. Więc mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest jak najbardziej doskonałym wyjściem, szczególnie, jeżeli dopiero zapoczątkowujemy przygodę z pracą na własną rękę. Na potrzeby uruchomienia biura księgowego potrzebne są: zarejestrowanie odrębnej placówki, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego i obligatoryjne ubezpieczenie OC na kwotę najmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie wolno rzucać Klientom przypadkowym cen, przykładowo takich, które znajdzie się w cennikach różnych firm. Cennik jest uwarunkowany paroma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, położeniem biura i zakresem obsługi. Prowadzenie pełnej rachunkowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Zazwyczaj tworzy się podział na liczbę dokumentów.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, wejdź w link tu – Biuro rachunkowe Toruń