Pianka PUR – ocieplanie nie tylko dla domu

Jak otworzyć sklep internetowy - poradnik
Jak otworzyć sklep internetowy – krótka analiza
Styczeń 8, 2018
Okna i drzwi dla Twojego domu
Okna i drzwi – postaw na najlepszych
Styczeń 13, 2018

Własny dom to jedno z najważniejszych marzeń. Realizacja takiego marzenia to ogromne wyzwanie logistyczne oraz finansowe. Kluczowym elementem realizacji planu jest odpowiednia działka. Odpowiednie planowanie i wnikliwa analiza wielu czynników łączy się z realizacją planu budowy domu. Plan domu potrafi bardzo zaangażować. Zaplanować należy nie tylko właściwą powierzchnię, ale też rozkład pomieszczeń. Całość powinna idealnie współgrać, tak aby każdy mieszkaniec miał swój własny kąt. Pomyśleć należy także o położeniu ciągów komunikacyjnych w planie, dzięki temu łatwiej będzie przemieszczać się w domu. Kluczową sprawą jest też dobór dopasowanej metody grzewczej. Nie wszędzie jest możliwość podłączenia się do sieci gazowej. W tym przypadku przeanalizować należy zainstalowanie ogrzewania węglowego lub olejowego. Wybór ten ma wpływ nie tylko na późniejsze koszty ogrzewania, ale też na komfort na nieprzerwany dostęp do ciepłej wody, częstotliwość podkładania do pieca itd.

Nawet najlepsza metoda grzewcza będzie nieskuteczna, gdy nie zaizolujemy właściwie ścian, dachu i fundamentów. Ciepło będzie uciekać. Ogromne straty są efektem niedokładnie zaizolowanego dachu. Dlatego kwestii ocieplenia nie należy omijać. Sposób termoizolacji domu jest istotna. Stosowane są różne produkty: styropian, wełna, korek czy coraz popularniejsza pianka poliuretanowa, określana dla uproszczenia pianką PUR.

Jest w czym wybierać

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do zabezpieczania przed utratą ciepła z budynków jest styropian. Ma on wiele plusów:jest łatwo dostępny i stosunkowo tani. Jednakże nie nie jest polecany do ocieplania tych elementów domu, które są podatne na ogień – tyczy się to przede wszystkim elementów drewnianych. Alternatywą jest wełna mineralna. Jest ona bardziej kosztownym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród specjalistów zajmujących się izolacją. Wełna jest niepalna, idealnie zabezpiecza przed denerwującymi dźwiękami. Wykorzystywanie wełny wymaga jednak masywniejszej konstrukcji dachu, gdyż wełna sporo waży. Wełnę należy chronić przed nasiąkaniem poprzez wykorzystanie folii chroniących. Nie są to wszystkie możliwości termoizolacji domu. Z roku na rok, coraz większą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Stosowana jest ona wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan występuje w licznych wersjach. Tworzy się z niego materiały izolujące rożnego rodzaju. Pianka powstaje z mieszanki dwóch substancji: izocyjanianu i żywicy. Oba składniki podgrzewa się i potem poprzez zwiększenie ciśnienia tworzy się pianka, którą stosuje się do ocieplania. Pianka podczas natryskiwania powiększa objętość i natychmiastowo wiąże się. W kilka chwil powstaje jednorodna warstwa, która szczelnie wypełnia wszystkie szczeliny. Pianka doskonale trzyma się prawie każdego podłoża. Nałożona pianka nie wymaga dodatkowych umocnień. Natryskiwanie pianki zajmuje niewiele czasu, ocieplenie więźby dachowej można wykonać w jeden dzień.

Pianka PUR otwarto i zamknięto komórkowa

Piankę dzieli się ze względu na różnice w strukturze. Wyróżnia się otwarto i zamknięto komórkową. Ta druga stworzona została do ocieplenia budynków od zewnątrz. stanowi też świetnym materiałem chroniącym przed wilgocią, dlatego wykorzystywana jest do ochrony fundamentów. Zastosowanie jej od wewnątrz także jest możliwe. Jest to bardzo lekki materiał. Jego porowata struktura sprawia, że ocieplana powierzchnia oddycha. Wykorzystuje się ją do termoizolacji pomieszczeń.

Plusy ocieplania pianką PUR

Pianka poliuretanowa jest niezwykle uniwersalna. Można nią ocieplać zarówno wnętrze:ścianki, posadzki, jak i zewnętrzne elementy: ściany, fundamenty. Wykorzystywana jest jako materiał izolacyjny w budynkach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach gospodarskich. Izolacja z poliuretanu nie stanowi zagrożenia dla alergików. Pianka nie traci swoich właściwości, przez co nie pyli się, nie odrywają się od niej także małe cząstki, dlatego nie jest ona zagrożeniem. Pianka PUR nie wydziela toksyn, nie szkodzi przyrodzie. Warstwa pianki poliuretanowej świetnie izoluje, przez co nadaje się do nowoczesnego, pasywnego budownictwa. Kolejną pozytywną cechą jest wodoodporność. Warstwa poliuretanu nie nasiąka i nie odkształca się. Ocieplenie tego typu nie wymaga dodatkowego umocnienia warstwy izolującej, ponieważ doskonale przywiera do drewna, betonu czy papy. Mostki termiczne stanowią duży problem podczas ocieplania. Sprawiają one, że cała izolacja staje się mniej efektywna. Wykorzystanie pianki poliuretanowej minimalizuje ten problem. Poliuretan tworzy jednolitą strukturę dlatego nie ma konieczności docinania materiałów izolacyjnych. Daje to możliwość ocieplenia nawet skomplikowanego kształtem dachu i to w błyskawicznym czasie. Konfrontując, izolacja z waty wymaga pracy kilku osób, docinania i stosowania dodatkowych wzmocnień.

Właściwa izolacja budynku to inwestycja, którą trzeba przemyśleć i odpowiednio zrealizować. Przeanalizować należy pozytywne i negatywna strony każdego ze sposobów. Dotychczas stosowane materiały stosowane do izolacji od kilku lat mają poważnego konkurenta jakim jest pianka poliuretanowa. Pianka poliuretanowa ma doskonałą opinia u fachowców, zauważają oni jej mnogość zastosowań. Dużym plusem jest także krótki czas potrzebny na ocieplenie. Pianka poliuretanowa sprawdza się nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale także jako ocieplenie kurników i hal.

Pianka PUR postaw na fachowców —> http://www.kdkpro.pl/ocieplanie-pianka-pur/